Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Depeche Mode: Devotional

Depeche Mode: Devotional

1993
×
Read the review Edit this entry  
30
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Depeche Mode: 1991–1994 “We Were Going to Live Together, Record Together… and It Was Going to Be Wonderful…”

Depeche Mode: 1991–1994 “We Were Going to Live Together, Record Together… and It Was Going to Be Wonderful…”

2006
×
Edit this entry  
09
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★
Edit this entry  
26
The Living End

The Living End

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Edit this entry  
04
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Edit this entry  
04
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
The X Files: I Want to Believe

The X Files: I Want to Believe

2008
×
★★
Edit this entry  
30
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The X Files

The X Files

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
14
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★½
Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★
Edit this entry  
01
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Shinjuku Boys

Shinjuku Boys

1995
×
Read the review Edit this entry  
31
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
Edit this entry  
11
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★
Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★
Edit this entry  
10
Pope Francis: A Man of His Word

Pope Francis: A Man of His Word

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry