joshua has logged 124 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★
Edit this entry  
10
Pope Francis: A Man of His Word

Pope Francis: A Man of His Word

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Captain

The Captain

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
W. Kamau Bell: Private School Negro

W. Kamau Bell: Private School Negro

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★
Edit this entry  
17
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★½
Edit this entry  
16
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Back Beyond

Back Beyond

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Edit this entry  
19
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beauty Mark

Beauty Mark

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Dragon Ball Z: The Return of Cooler

Dragon Ball Z: The Return of Cooler

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Edit this entry  
04
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry