Rocco has logged 100 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Glen or Glenda

Glen or Glenda

1953
×
★★
Edit this entry  
28
Gayniggers from Outer Space

Gayniggers from Outer Space

1992
×
Read the review Edit this entry  
28
Rio

Rio

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Baron Blood

Baron Blood

1972
×
★★★★
Edit this entry  
25
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Palindromes

Palindromes

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
★★★
Edit this entry  
22
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Conspirators of Pleasure

Conspirators of Pleasure

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Electroma

Electroma

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★½
Edit this entry  
21
Two Little Boys

Two Little Boys

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Flow

Flow

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Billy Two Hats

Billy Two Hats

1974
×
★½
Edit this entry  
21
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Satan's School for Girls

Satan's School for Girls

1973
×
★★★½
Edit this entry  
20
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Greener Grass

Greener Grass

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
As the Gods Will

As the Gods Will

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
18
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mattress Man Commercial

Mattress Man Commercial

2003
×
Read the review Edit this entry  
16
District 9

District 9

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry