Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
G.I. Joe: The Rise of Cobra

G.I. Joe: The Rise of Cobra

2009
×
★½
Edit this entry  
14
The 13th Warrior

The 13th Warrior

1999
×
★★½
Edit this entry  
08
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★
Edit this entry  
03
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Melody Time

Melody Time

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Penis

Penis

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Vegas Vacation

Vegas Vacation

1997
×
★★
Edit this entry  
11
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★
Edit this entry  
10
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
½
Read prior review Edit this entry  
08
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Heat

The Heat

2013
×
★★
Edit this entry  
06
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
Read prior review Edit this entry  
06
Blended

Blended

2014
×
Edit this entry  
02
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nirvana: Unplugged In New York

Nirvana: Unplugged In New York

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
Taken 2

Taken 2

2012
×
★★
Edit this entry  
22
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★½
Edit this entry  
19
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Outside the Wire

Outside the Wire

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Heavy

Heavy

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue

Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Small One

The Small One

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
True Memoirs of an International Assassin

True Memoirs of an International Assassin

2016
×
★½
Edit this entry