• The 400 Blows

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★

  • Old Yeller

    ★★★½

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★½

  • Throne of Blood

    ★★★★★

  • The Ten Commandments

    ★★★★½

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★½

  • Lady and the Tramp

    ★★★★½

  • Animal Farm

    ★★★½

  • Godzilla

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★★

  • How to Marry a Millionaire

    ★★★★½

  • Julius Caesar

    ★★★★½

  • Peter Pan

    ★★★★

  • Rabbit Seasoning

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Feed the Kitty

    ★★★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★★

  • The Day the Earth Stood Still

    ★★★★

  • An American in Paris

    ★★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • Cinderella

    ★★★★

  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

    ★★★★½

  • Long-Haired Hare

    ★★★★

  • Melody Time

    ★★★

  • Fun and Fancy Free

    ★★½

  • Miracle on 34th Street

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Make Mine Music

    ★★★

  • The Three Caballeros

    ★★★½

  • Chicken Little

    ★★★★½

  • Red Hot Riding Hood

    ★★★★★

  • Sanshiro Sugata

    ★★★½

  • Saludos Amigos

    ★½

  • Bambi

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Dumbo

    ★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Fantasia

    ★★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★★

  • Puss Gets the Boot

    ★★★½

  • Pinocchio

    ★★★★½

  • Boogie-Doodle

    ★★★★½

  • Gone with the Wind

    ★★★★½

  • Gulliver's Travels

    ★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • The Little Princess

    ★★★½

  • Stagecoach

    ★★★★

  • Ferdinand the Bull

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • The Tale of the Fox

    ★★★★

  • I Love to Singa

    ★★★½

  • Modern Times

    ★★★★★

  • Triumph of the Will

    ½

  • The Tortoise and the Hare

    ★★★½

  • Three Little Pigs

    ★★★★½

  • King Kong

    ★★★½

  • Frankenstein

    ★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • The Skeleton Dance

    ★★★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★½

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Cameraman's Revenge

    ★★★★★

  • The Dancing Pig

    ★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★½