• Troll 2

  • GoodFellas

  • Tremors

  • The Final Sacrifice

    ★★

  • Steel Magnolias

  • A Grand Day Out

  • Kiki's Delivery Service

  • Road House

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

  • The 'Burbs

  • Heathers

  • They Live

    ★★★★

  • Scrooged

  • A Fish Called Wanda

  • Die Hard

  • Hobgoblins

    ★★

  • Who Framed Roger Rabbit

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

  • Stand and Deliver

  • Space Mutiny

  • Wall Street

  • Planes, Trains and Automobiles

  • The Princess Bride

  • Hellraiser

  • Miami Connection

  • The Lost Boys

  • Full Metal Jacket

  • Spaceballs

  • The Untouchables

  • Raising Arizona

  • Little Shop of Horrors

  • True Stories

    ★★★★★

  • Manhunter

  • Blue Velvet

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

  • Hannah and Her Sisters

  • Pretty in Pink

  • Clue

  • Fright Night

  • Pee-wee's Big Adventure

  • The Goonies

  • Desperately Seeking Susan

  • The Breakfast Club

  • Dune

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • The Terminator

  • The Muppets Take Manhattan

    ★★★★

  • Ghostbusters

  • Gremlins

  • The Natural

  • Sixteen Candles

  • This Is Spinal Tap

    ★★★★½

  • Boggy Creek II: And the Legend Continues

  • A Christmas Story

  • National Lampoon's Vacation

  • Zelig

  • Return of the Jedi

  • The Meaning of Life

    ★★★★½

  • Tootsie

  • Sophie's Choice

  • The Best Little Whorehouse in Texas

  • Blade Runner

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Poltergeist

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • Dead Men Don't Wear Plaid

  • Evil Under the Sun

    ★★★★

  • Arthur

  • Time Bandits

  • History of the World: Part I

  • Escape from New York

  • The Last Shark

    ★★