• Twin Peaks: Fire Walk with Me

    Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★½

    Donna's recast took me out of it a bit, but other than that, a really good look into Laura Palmer's final days. What I really appreciate about Twin Peaks as a whole is its humanization of the dead. She's not just a cold dead body on a slab in a morgue; she's a complex character whose personality and significance outlive her mortal coil. She's why we care about Agent Cooper and the town of Twin Peaks and everything else, so…

  • Chicken Run

    Chicken Run

    ★★★★

    [Mel Gibson in a Holocaust allegory] this situation is just fine to me

  • Blue Velvet

    Blue Velvet

    ★★★★

    David Lynch is very good at making me cringe in 3,000 different ways but still making me like his work. MacLachlan and Dern's characters were a bit flat but Hopper was freakozoid enough for the three of them. It felt like someone let a sex offender loose into a Time Life infomercial for Teeny Bopper Hits of the 50s and turned on a camera... and I mean that as a compliment.

  • The Muppets Take Manhattan

    The Muppets Take Manhattan

    ★★★★

    Rowlf supremacy

  • Holiday Affair

    Holiday Affair

    ★★★★½

    Robert Mitchum, Janet Leigh, yeah yeah whatever; that is the cutest little boy ever and I would buy him 1,000 trains.

  • The Meaning of Life

    The Meaning of Life

    ★★★★½

    Watched this a few days ago but forgot to review it until now. I can’t believe it took me this long to watch it considering how much Monty Pythontent (Python content) I consume on a yearly basis. Definitely a longer joke pacing than their other films, probably because it’s later in their career. What a way to end Monty Python. And the music!!! So catchy.

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    ★★★★

    Only the second Miyazaki I’ve ever seen (other one is Kiki’s Delivery Service)—will definitely be checking out more. Loved the clear James Bond/Indiana Jones vibes. Such a stylish movie as well!

  • The Muppet Christmas Carol

    The Muppet Christmas Carol

    ★★★★½

    Michael Caine gave an insanely good performance for a MUPPET movie. This one was directed by Jim Henson’s son so the charisma is really still there. Nice and cute watch!

  • Monty Python and the Holy Grail

    Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

    “How do you know he’s a king?“


    “He hasn’t got shit all over him.”

    Can’t overstate the effect this movie has had on my sense of humor throughout my life. Even as my tastes change, this remains a constant source of laughter for me. We even named my childhood dog Zoot :)

  • True Stories

    True Stories

    ★★★★★

    844-WIFE

  • A Grand Night In: The Story of Aardman

    A Grand Night In: The Story of Aardman

    ★★★

    Basically an ad for Aardman but I liked seeing how some childhood staples came to be.

  • Safety Last!

    Safety Last!

    ★★★★

    me when I have to stand on a chair to change a lightbulb in my room