rogdie has logged 301 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Break Up Man

Break Up Man

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Loggerheads

Loggerheads

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Secretariat

Secretariat

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Freezer

Freezer

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
12 Days of Christmas Eve

12 Days of Christmas Eve

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Man Up

Man Up

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Specialist

The Specialist

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Two Men in Town

Two Men in Town

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scar

Scar

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Lot Like Love

A Lot Like Love

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bullit & Ripper

Bullit & Ripper

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Two Mules for Sister Sara

Two Mules for Sister Sara

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Big Game

Big Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Men Have to Go through This

Men Have to Go through This

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Yakuza

The Yakuza

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Seventh Target

The Seventh Target

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Water Diviner

The Water Diviner

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Freight

Freight

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Georgia Rule

Georgia Rule

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ruby Gentry

Ruby Gentry

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Transporter 2

Transporter 2

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Majestic

The Majestic

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Two Rode Together

Two Rode Together

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Run All Night

Run All Night

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
D.C. Sniper: 23 Days of Fear

D.C. Sniper: 23 Days of Fear

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Gunman

The Gunman

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zulu Dawn

Zulu Dawn

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Famous Five 4

The Famous Five 4

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
11.6

11.6

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Absent One

The Absent One

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
French Connection II

French Connection II

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Gendarme Gets Married

The Gendarme Gets Married

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Romeo Is Bleeding

Romeo Is Bleeding

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Dream Team

The Dream Team

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry