• Three Colors: Blue

    Three Colors: Blue

    ★★★★½

    Three Colours: Blue is a profound exploration of grief and the true meaning of freedom. In it our protagonist played magnificently by Juliette Binoche is confronted with what it is to be truly free and whether being free of any emotional and material ties is the true essence of freedom.

    The production is impeccable, mainly in the use of the music, every time our protagonist encounters revelations and revelations of great significance the orchestra booms in a powerful way. Probably signaling Julie's impossibility to free herself from her past. Moreover, the final sequence is really wonderful and closes the film in a perfect way.

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

    I really enjoyed Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings, the movie tends to fall into some typical superhero movie clichés, but the elements that stand out really stand out.

    The cast is wonderful Simu Liu is really charismatic and is truly an action star, Awkwafina is incredibly funny as always and Tony Leung who is one of my favorite actors is really perfect in his role.

    The action scenes are fabulous, probably one of the best in the…

  • Where Is My Friend's House?

    Where Is My Friend's House?

    ★★★★

    Where Is My Friend's House? is a film with an incredibly simple and mundane premise and probably nothing really dramatic happens in the film and yet it is still a beautiful, engaging and poetic experience.

    I am not very familiar with Iranian cinema, nor with the work of director Abbas Kiarostami, but the humanistic essence of the film is what I enjoyed most about this work, how it showed the daily life, culture and values of this community from the…

  • La Jetée

    La Jetée

    ★★★★½

    It is fascinating what can be achieved with film, La Jetéees uses only photographs and an omniscient narrative to tell its fascinating story. Its legacy in science fiction cinema is undeniable and its twist ending, though somewhat predictable for today's audiences, is still quite effective.

  • Y Tu Mamá También

    Y Tu Mamá También

    ★★★★★

    First of all I want to emphasize that Alfonso Cuarón is one of my favorite directors, every work of his has a level of technical and emotional excellence that I always end up in awe.

    Despite all this, Y Tu Mamá También really surprised me. I expected it to be a very good coming of age film, but I didn't expect how beautiful it is aesthetically, every shot of the film is really amazing and the camera movement is wonderful.…

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

    I was one of those people who didn't really mind the ending of the series, it clearly left a lot of loose ends, but in its own way it closed Shinji's emotional arc in an excellent way. Still I really wanted to see how the story of these characters really ended and what was the end of all the plots introduced in the previous 26 chapters.

    The End of Evangelion is just that, it is the final resolution of the…

  • Neon Genesis Evangelion

    Neon Genesis Evangelion

    ★★★★½

    I'm not sure if I understood all the concepts presented in Neon Genesis Evangelion and I'm still piecing together in my head the puzzle that is the ending. But what I am really sure about is that this anime is probably one of the most fascinating pieces of entertainment I have ever seen.

    At first I wasn't sure what to really think about this show, the premise was really interesting and the first episode is really solid, but still in…

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★

    Definitely a thousand times better than the first movie, James Gunn puts his touch of originality to The Suicide Squad, to create a really fun movie, with great action scenes and fantastic characters.

    In my opinion James Gunn's greatest strength as a director and writer is how he develops his characters, something in which he was also excellent in Guardians of the Galaxy. Each of the main members of the Suicide Squad leaves a mark on the audience. Rick Flag…

  • The Great Beauty

    The Great Beauty

    ★★★★½

    Probably one of the most beautiful looking films I have ever seen and at the same time one of the most depressing.

    In The Great Beauty, Sorrentino introduces us to the life of Jep Gambardella, an aging journalist who spends his time in the upper echelons of Roman society, full of luxuries and parties.But at the same time he finds himself questioning his past life, his youth, happiness and death itself, and whether everything he has lived was really worthwhile.…

  • La Dolce Vita

    La Dolce Vita

    ★★★★★

    La Dolce Vita is another masterpiece by Federico Fellini, it is technically impressive and thematically satisfying and, like 8 1/2 the film has something that hypnotizes you and keeps your attention on it.

    The technical work of the film is simply breathtaking, every shot and camera movement is done in a masterful way. How Fellini is able to direct these gigantic sets with so many actors and elements is to be admired.

    The narrative and themes of the film are…

  • Roman Holiday

    Roman Holiday

    ★★★★

    Roman Holiday is simply delightful, it's a fairly simple story but one that is elevated given all that surrounds it.

    Audrey Hepburn is magnetic, she has a charm and charisma that makes you smile with every line of dialogue she recites. Rome as a backdrop to the events is simply beautiful, it really conveys a magic that elevates the love story quite a bit. There are some really funny moments and the ending is wonderful and truly iconic.

  • In the Heights

    In the Heights

    ★★★★

    In the Heights is a really charming movie, the energy it transmits is contagious and the musical numbers are very well done.

    Anthony Ramos is an amazing lead and the other cast members are excellent especially Leslie Grace, Melissa Barrera, Corey Hawkins and Olga Merediz, the songs are also quite solid and infectious. Plus how important is the representation of the Latino community in the U.S. which is really underrepresented in American cinema.

    On the not so positive side of…