Roman has logged 275 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
House

House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry