• Rear Window

    ★★★★½

  • On the Waterfront

    ★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Riot in Cell Block 11

    ★★½

  • Fear and Desire

    ★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Day of the Fight

    ★★½

  • Dead Horizons

    ★★★½

  • All About Eve

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★½

  • Cinderella

    ★★★½

  • Gun Crazy

    ★★★½

  • Stray Dog

    ★★★½

  • The Third Man

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Rope

    ★★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★★

  • The Stranger

    ★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

  • The Maltese Falcon

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • Stagecoach

    ★★★★

  • The Bronze Buckaroo

    ★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★½

  • The 39 Steps

    ★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★½

  • King Kong

    ★★★★½

  • Metropolis

    ★★★★★

  • Felix Comes Back

    ★★

  • Nosferatu

    ★★★★

  • The Scarecrow

    ★★★

  • Convict 13

    ★★★

  • One Week

    ★★★★½

  • The Circus

    ★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • A Day's Pleasure

    ★★★

  • Sunnyside

    ★★★

  • A Dog's Life

    ★★★

  • Cartoons On Tour

    ★½

  • The Haunted Hotel

    ★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★½