Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Making Waves : The Art of Cinematic Sound

Making Waves : The Art of Cinematic Sound

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★½
Edit this entry  
23
Copshop

Copshop

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Haunting in Connecticut

The Haunting in Connecticut

2009
×
Edit this entry  
19
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★
Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Editing

Editing

2021
×
Edit this entry  
12
Angel Unemployed

Angel Unemployed

2021
×
Edit this entry  
11
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
11
Final Exit

Final Exit

2001
×
Edit this entry  
11
King of the Jews

King of the Jews

2000
×
Edit this entry  
09
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Edit this entry  
08
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
Edit this entry  
07
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★½
Edit this entry  
07
The Arbor

The Arbor

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hey, You!

Hey, You!

1976
×
Edit this entry  
07
VHS 94

VHS 94

2021
×
★½
Edit this entry  
06
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dixie Chicks: Shut Up and Sing

Dixie Chicks: Shut Up and Sing

2006
×
★★½
Edit this entry  
02
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
If I Can’t Have Love, I Want Power

If I Can’t Have Love, I Want Power

2021
×
Edit this entry  
30
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Anne at 13,000 Ft.

Anne at 13,000 Ft.

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sicko

Sicko

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sweat

Sweat

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry  
26
Limbo

Limbo

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Greed

Greed

2019
×
★★
Edit this entry  
23
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★
Edit this entry  
22
People Just Do Nothing: Big in Japan

People Just Do Nothing: Big in Japan

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jitters

Jitters

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
People Just Do Nothing: Big in Japan

People Just Do Nothing: Big in Japan

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★½
Read the review Edit this entry