Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
Read the review Edit this entry  
20
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★
Edit this entry  
19
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Marriage Italian Style

Marriage Italian Style

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Thumbsucker

Thumbsucker

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blow

Blow

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Daisies

Daisies

1966
×
Read the review Edit this entry  
13
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★
Edit this entry  
13
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
Read the review Edit this entry  
12
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Girl

My Girl

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★½
Edit this entry  
10
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Onward

Onward

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Endings, Beginnings

Endings, Beginnings

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
Read the review Edit this entry  
29
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Flipped

Flipped

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunt

The Hunt

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Royal Affair

A Royal Affair

2012
×
★★
Read the review Edit this entry