irene has logged 52 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nimic

Nimic

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
One Day

One Day

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Interstellar

Interstellar

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
Read the review Edit this entry  
16
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Weekend

Weekend

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
La Vie en Rose

La Vie en Rose

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
She's All That

She's All That

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry