Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
irene

irene

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • RSS feed for irene
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • irene’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Good Time

    Good Time 2017

    ★★★½ Watched by irene 20 Apr, 2021

    enter the void for pussies and instead of the incest there’s pedophilia

  • Breaking the Waves

    Breaking the Waves 1996

    Watched by irene 20 Apr, 2021

    this m*n movies will always leave me completely stunned. yet another one of his i can’t rate because how could i do that?7;&3@

  • Water Lilies

    Water Lilies 2007

    ★½ Watched by irene 19 Apr, 2021

    we should’ve rewatched poalof instead

  • Marriage Italian Style

    Marriage Italian Style 1964

    ★★★½ Watched by irene 19 Apr, 2021

    how can people that are not italian truly understand this? how can italians who are not from naples really enjoy this??? marriage italian style makes me think how truly knowing a language/culture can change ones opinion of a movie

  • The Book of Life

    The Book of Life 2014

    ★★★ Watched by irene 18 Apr, 2021

    maria was a lesbian. no. i will not elaborate.

  • The Staggering Girl

    The Staggering Girl 2019

    Watched by irene 18 Apr, 2021

    i actually liked this a lot or am i just in love with mia goth

  • The Wedding Banquet

    The Wedding Banquet 1993

    ★★★★ Watched by irene 18 Apr, 2021 5

    simon and wai tung invented every wattpad trope ever while looking that good. we have no choice but to stan, wattpadism at its finest

  • Belle de Jour

    Belle de Jour 1967

    ★★★★½ Watched by irene 17 Apr, 2021

    1967?????? THIS?? IS??? PERFECT???

  • Thumbsucker

    Thumbsucker 2005

    ★★ Watched by irene 16 Apr, 2021

    i relate to one thing so much in this movie but you’ll never know what it is🤣

  • 20th Century Women

    20th Century Women 2016

    ★★½ Watched by irene 15 Apr, 2021 1

    this was really boring but i liked the aesthetic i guess, i just think they should’ve risked more with these characters

  • Blow

    Blow 2001

    ★★½ Watched by irene 14 Apr, 2021

    ted demme was the sam levinson of the 2000s

  • The Elephant Man

    The Elephant Man 1980

    ★★★ Watched by irene 14 Apr, 2021 1

    my mom would cry watching this

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 35

Review Tags

4
  • watched with the film club gc!!<33
  • cc2021
  • criterion challenge 2021
  • mcu rewatch
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Podcast
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter Facebook Instagram

© Letterboxd Limited. Made by fans in Auckland, New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.