Roni has logged 273 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★
Edit this entry  
04
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
Edit this entry  
30
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
An Education

An Education

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lava

Lava

2014
×
Edit this entry  
04
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Edit this entry  
03
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
Edit this entry  
03
Couch

Couch

2003
×
Read the review Edit this entry  
03
Mattress Man Commercial

Mattress Man Commercial

2003
×
Edit this entry  
03
Everything in This Dream

Everything in This Dream

2015
×
Edit this entry  
03
Ballchewer

Ballchewer

2002
×
Edit this entry  
03
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry