Ronocoolo has logged 289 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Superbabies: Baby Geniuses 2

Superbabies: Baby Geniuses 2

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Man Who Stole the Sun

The Man Who Stole the Sun

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The World of 'The Dark Crystal'

The World of 'The Dark Crystal'

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Flying Luna Clipper

The Flying Luna Clipper

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Devilman - Volume 1: The Birth

Devilman - Volume 1: The Birth

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
1/2 Man

1/2 Man

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Ringing Bell

Ringing Bell

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cannibal

Cannibal

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
News from home

News from home

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Ben 10 Alien Swarm

Ben 10 Alien Swarm

2009
×
Read the review Edit this entry  
18
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Cronos

Cronos

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blockers

Blockers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
True Story

True Story

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Speedy

Speedy

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Take Aim at the Police Van

Take Aim at the Police Van

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Even Dwarfs Started Small

Even Dwarfs Started Small

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mad World

Mad World

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
Read the review Edit this entry