Rosalie has logged 348 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Santa and the Ice Cream Bunny

Santa and the Ice Cream Bunny

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Images

Images

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Mirror

The Dark Mirror

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Things to Come

Things to Come

1936
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Pocketful of Miracles

Pocketful of Miracles

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Robert

Robert

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Riot Girls

Riot Girls

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hungry Wives

Hungry Wives

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Predator

Predator

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Chandu the Magician

Chandu the Magician

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cinderella Man

Cinderella Man

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Knives and Skin

Knives and Skin

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kiss of Death

Kiss of Death

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry