Rosalie has logged 90 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pizzaman

Pizzaman

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Autumn Leaves

Autumn Leaves

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Prom Night

Prom Night

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Old Young

Old Young

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
On the Fenceline: A Fight for Clean Air

On the Fenceline: A Fight for Clean Air

×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Well

The Well

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trashy Booty

Trashy Booty

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ghoulies III: Ghoulies Go to College

Ghoulies III: Ghoulies Go to College

1991
×
Read the review Edit this entry  
24
Critters

Critters

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bloodsucking Freaks

Bloodsucking Freaks

1976
×
Read the review Edit this entry  
23
Hack-O-Lantern

Hack-O-Lantern

1988
×
Read the review Edit this entry  
23
Haunt

Haunt

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Slender Man

Slender Man

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Boy

The Boy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Werewolf

The Werewolf

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Popcorn

Popcorn

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
Read the review Edit this entry  
18
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry