Sort by

rose_syb has logged 131 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Edit this entry  
13
7 Days in Havana

7 Days in Havana

2012
×
★★½
Edit this entry  
12
The Death and Life of Marsha P. Johnson

The Death and Life of Marsha P. Johnson

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★
Edit this entry  
08
Baggio: The Divine Ponytail

Baggio: The Divine Ponytail

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Disciple

The Disciple

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Maschile singolare

Maschile singolare

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
02
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Yesterday

Yesterday

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Decameron

The Decameron

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
Agnès Varda: From Here to There

Agnès Varda: From Here to There

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
Edit this entry  
17
Love Meetings

Love Meetings

1964
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Edit this entry  
14
Four Roads

Four Roads

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Consequences of Love

The Consequences of Love

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★½
Edit this entry  
27
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Brazil

Brazil

1985
×
★★★½
Edit this entry  
24
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry