rosechabon has logged 49 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
How to Make an American Quilt

How to Make an American Quilt

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Holes

Holes

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lords of Dogtown

Lords of Dogtown

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
Read the review Edit this entry  
01
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Searchers

The Searchers

1956
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Killing

The Killing

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★
Edit this entry  
29
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry