Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
False Confessions

False Confessions

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Making Plans for Lena

Making Plans for Lena

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
16
The Love Life of an Octopus

The Love Life of an Octopus

1967
×
Read the review Edit this entry  
16
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
Edit this entry  
16
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jealousy

Jealousy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Love Songs

Love Songs

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lovelace

Lovelace

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Melinda and Melinda

Melinda and Melinda

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Melinda and Melinda

Melinda and Melinda

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Romance

Romance

1999
×
Edit this entry  
29
Walk on the Wild Side

Walk on the Wild Side

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
Amour

Amour

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Rain People

The Rain People

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Carnival Is Over

The Carnival Is Over

2018
×
Edit this entry  
07
Two Solutions for One Problem

Two Solutions for One Problem

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Fish and I

The Fish and I

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Coffee and Cigarettes II

Coffee and Cigarettes II

1989
×
Edit this entry  
01
Coffee and Cigarettes III

Coffee and Cigarettes III

1993
×
Read the review Edit this entry  
01
The Fish and I

The Fish and I

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Where Are You, Jafar Panahi?

Where Are You, Jafar Panahi?

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Beatriz at Dinner

Beatriz at Dinner

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Chorus

The Chorus

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry