Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Edit this entry  
31
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Zeitgeist: Addendum

Zeitgeist: Addendum

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Making a Murderer

Making a Murderer

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
DILEMMA

DILEMMA

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Garth Marenghi's Darkplace

Garth Marenghi's Darkplace

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Possum

Possum

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Sniper

American Sniper

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ricky Gervais: Humanity

Ricky Gervais: Humanity

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Radiohead: Glastonbury 2003

Radiohead: Glastonbury 2003

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry