rot has logged 264 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Thing

The Thing

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
56 Up

56 Up

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
Read the review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lawless

Lawless

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lay the Favorite

Lay the Favorite

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drive, He Said

Drive, He Said

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
On the Road

On the Road

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Art School Confidential

Art School Confidential

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Detachment

Detachment

2011
×
Read the review Edit this entry  
05
Twixt

Twixt

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Sitter

The Sitter

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Road

The Road

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cujo

Cujo

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Boy and His Dog

A Boy and His Dog

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Terror

The Terror

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
2010

2010

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry