Timothy has logged 200 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Light from Light

Light from Light

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Limits of Control

The Limits of Control

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry