Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
Edit this entry  
25
Ordet

Ordet

1955
×
Edit this entry  
24
T,O,U,C,H,I,N,G

T,O,U,C,H,I,N,G

1969
×
Read the review Edit this entry  
24
Om

Om

1986
×
Edit this entry  
19
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
Edit this entry  
18
Chaos Beknownst

Chaos Beknownst

×
Edit this entry  
17
Pepperminta

Pepperminta

2009
×
Edit this entry  
17
N.Y., N.Y.

N.Y., N.Y.

1957
×
Edit this entry  
17
I'm Not the Girl Who Misses Much

I'm Not the Girl Who Misses Much

1986
×
Edit this entry  
17
Migration

Migration

1976
×
Edit this entry  
16
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
14
My Beautiful Broken Brain

My Beautiful Broken Brain

2014
×
Edit this entry  
13
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Dune

Dune

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
Edit this entry  
10
Alice Guy Films a 'Phonoscène' in the Studio at Buttes-Chaumont, Paris

Alice Guy Films a 'Phonoscène' in the Studio at Buttes-Chaumont, Paris

1905
×
Edit this entry  
10
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
Edit this entry  
10
The Landlady

The Landlady

1900
×
Edit this entry  
10
The Cabbage-Patch Fairy

The Cabbage-Patch Fairy

1896
×
Edit this entry  
10
Pierrette's Escapades

Pierrette's Escapades

1900
×
Edit this entry  
10
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
09
Mirror

Mirror

1975
×
Edit this entry  
07
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wrong

Wrong

2012
×
★★½
Edit this entry  
01
Dolemite

Dolemite

1975
×
Edit this entry  
29
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
Edit this entry  
28
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★½
Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
Pig

Pig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wendy

Wendy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Edit this entry  
21
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
L'amore

L'amore

1948
×
Edit this entry  
21
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
18
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
Edit this entry  
18
Invisible

Invisible

2018
×
Edit this entry  
17
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
From Tulcea to Constanta via Zalau

From Tulcea to Constanta via Zalau

2007
×
Edit this entry  
16
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Vortex

Vortex

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★½
Edit this entry