Raul has logged 288 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sun Is Also a Star

The Sun Is Also a Star

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Just My Luck

Just My Luck

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Golden Mouth

Golden Mouth

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sibyl

Sibyl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Song Without a Name

Song Without a Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The August Virgin

The August Virgin

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Faith and Fury

Faith and Fury

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bruno Aleixo's Film

Bruno Aleixo's Film

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alice Júnior

Alice Júnior

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A First Farewell

A First Farewell

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Deixa Na Régua

Deixa Na Régua

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Oh Lucy!

Oh Lucy!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Styles: Live in Manchester

Harry Styles: Live in Manchester

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
(in)consciência

(in)consciência

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry