Raul has logged 70 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Blahblahblah

Blahblahblah

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Trip

The Trip

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Driveways

Driveways

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Here and Elsewhere

Here and Elsewhere

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Devs

Devs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Winners & Sinners

Winners & Sinners

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inhalation

Inhalation

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Surf Nazis Must Die

Surf Nazis Must Die

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Runaway Jury

Runaway Jury

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dear Zindagi

Dear Zindagi

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Judex

Judex

1916
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Clemency

Clemency

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gett: The Trial of Viviane Amsalem

Gett: The Trial of Viviane Amsalem

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lisbela and the Prisoner

Lisbela and the Prisoner

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Exhalation

Exhalation

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ali's Wedding

Ali's Wedding

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Quicksand

Quicksand

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Read the review Edit this entry  
14
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Accuse

I Accuse

1919
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sir Arne's Treasure

Sir Arne's Treasure

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fall

The Fall

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Furie

Furie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry