Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Garlic Is as Good as Ten Mothers

Garlic Is as Good as Ten Mothers

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Copenhagen Dreams

Copenhagen Dreams

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Actress

Actress

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Back Beyond

Back Beyond

2013
×
Edit this entry  
28
Mattress Man Commercial

Mattress Man Commercial

2003
×
Edit this entry  
28
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry