Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Rob Trench

Rob Trench

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Rob
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Rob’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

    The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension 1984

    ★★★★ Rewatched 14 Jan, 2021

    the purest 80s movie, even when it mainly evokes classic 1950s sci-fi

  • RoboCop

    RoboCop 1987

    ★★★★★ Rewatched 14 Jan, 2021

    all I want in life is to hang with the wrecking crew

  • Garlic Is as Good as Ten Mothers

    Garlic Is as Good as Ten Mothers 1980

    ★★★★ Watched 13 Jan, 2021

    the first and only time I've ever tried to eat a movie

  • Burden of Dreams

    Burden of Dreams 1982

    ★★★★★ Watched 12 Jan, 2021

    Maybe the defining film about artistic obsession

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout 2018

    ★★★★★ Rewatched 11 Jan, 2021

    crazy how something this perfect can even exist

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    Mission: Impossible - Rogue Nation 2015

    ★★★★ Rewatched 11 Jan, 2021

    THE LIVING MANIFESTATION OF DESTINY

  • Tenet

    Tenet 2020

    ★★★½ Rewatched 10 Jan, 2021

    The way this gets so much more enjoyable with subtitles on is unprecedented

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    Mission: Impossible - Ghost Protocol 2011

    ★★★★ Rewatched 10 Jan, 2021 1

    Brad Bird deserves the career that J.J. Abrams has

  • Dunkirk

    Dunkirk 2017

    ★★★★★ Rewatched 10 Jan, 2021 1

    A Nolan movie not filled with bloat, or in service of exposition dumps, is a beautiful thing.

  • Interstellar

    Interstellar 2014

    ★★★★ Rewatched 10 Jan, 2021

    Hans Zimmer didn’t have to go that hard on the score, but he did it for us

  • Galaxy Quest

    Galaxy Quest 1999

    ★★★★ Rewatched 09 Jan, 2021

    will always be the greatest Star Trek movie

  • National Treasure

    National Treasure 2004

    ★★★ Rewatched 09 Jan, 2021

    desperately hoping the third movie is based around Nicolas Cage's quest to find the holy grail in real life

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 84

Review Tags

108
  • virtual sandlercon
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • documentary
  • 1987
  • comedy
  • miami connection
  • so bad its good
  • 1967
  • 1969
  • 1982
  • 1983
  • 1984
  • 1985
  • 1989
  • 2003
  • 2009
  • 2010
  • 2015
  • action
  • adam driver
  • adam sandler
  • alejandro jodorowsky
  • alex van warmerdam
  • apichatpong weerasethakul
  • aspergers
  • bipolar
  • blergh
  • blutgletscher
  • canada
  • canadian
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Podcast
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter Facebook Instagram

© Letterboxd Limited. Made by fans in Auckland, New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.