Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Auntie Edna

Auntie Edna

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Jack-Jack Attack

Jack-Jack Attack

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Boundin'

Boundin'

2003
×
Edit this entry  
16
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
Edit this entry  
13
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Svaha: The Sixth Finger

Svaha: The Sixth Finger

2019
×
Edit this entry  
02
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Edit this entry  
01
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
Edit this entry  
26
The Miracle Maker

The Miracle Maker

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barbie and the Secret Door

Barbie and the Secret Door

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Barbie in 'A Christmas Carol'

Barbie in 'A Christmas Carol'

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Edit this entry  
10
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★
Edit this entry  
04
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
Edit this entry  
02
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Memento

Memento

2000
×
Edit this entry  
26
200 Meters

200 Meters

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Present

The Present

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
1982

1982

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gaza Mon Amour

Gaza Mon Amour

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★
Edit this entry  
17
Isabella

Isabella

2006
×
★★
Edit this entry  
12
Bori

Bori

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Juvenile Offender

Juvenile Offender

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Zombeavers

Zombeavers

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Downfall

Downfall

2004
×
Edit this entry  
06
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
Read the review Edit this entry  
31
Influenza

Influenza

2004
×
★★★★
Edit this entry  
31
Divine Bow

Divine Bow

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
African Apocalypse

African Apocalypse

2020
×
★★★½
Edit this entry