Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night Shift

Night Shift

2020
×
★★
Edit this entry  
16
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
27
C'est la vie!

C'est la vie!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Master Cheng

Master Cheng

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paris Follies

Paris Follies

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Speer Goes to Hollywood

Speer Goes to Hollywood

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dear Thomas

Dear Thomas

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Trouble with Being Born

The Trouble with Being Born

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Story of My Wife

The Story of My Wife

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Breaking Them Up

Breaking Them Up

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Maid

Maid

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Je suis Karl

Je suis Karl

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mr. Bachmann and His Class

Mr. Bachmann and His Class

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Supernova

Supernova

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Die Unbeugsamen

Die Unbeugsamen

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Slap the Monster on Page One

Slap the Monster on Page One

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
29
This Is the Night

This Is the Night

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Raus

Raus

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Your Best Years

Your Best Years

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gunda

Gunda

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Execution

The Last Execution

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Copilot

Copilot

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fabian: Going to the Dogs

Fabian: Going to the Dogs

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fabian: Going to the Dogs

Fabian: Going to the Dogs

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Land

Land

2021
×
★★
Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Girl in the Fog

The Girl in the Fog

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry