Rushore has logged 25 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Watchmen

Watchmen

2009
×
Edit this entry  
26
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
21
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Edit this entry  
19
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
Edit this entry  
10
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Trial

The Trial

1962
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★½
Edit this entry  
04
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry