Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Judex

Judex

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
One-Eyed Jacks

One-Eyed Jacks

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
We Summon the Darkness

We Summon the Darkness

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fearless

Fearless

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Unleashed

Unleashed

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Passenger

Passenger

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Behind the Curve

Behind the Curve

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Barrier

Barrier

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Interrogation

Interrogation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Belle

Belle

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Clemency

Clemency

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Life, Animated

Life, Animated

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eroica

Eroica

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Carole King & James Taylor: Just Call Out My Name

Carole King & James Taylor: Just Call Out My Name

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Menashe

Menashe

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Wake Up Screaming

I Wake Up Screaming

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Violent Saturday

Violent Saturday

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bulbul Can Sing

Bulbul Can Sing

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Marianne & Leonard: Words of Love

Marianne & Leonard: Words of Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cryptozoo

Cryptozoo

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's Flashbeagle, Charlie Brown

It's Flashbeagle, Charlie Brown

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zola

Zola

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry