russman has logged 41 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
No Time for Sergeants

No Time for Sergeants

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shanghai Gesture

The Shanghai Gesture

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Scarlet Letter

The Scarlet Letter

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Rink

The Rink

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Blob

The Blob

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
It's Pat

It's Pat

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Good News

Good News

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Simon Sez

Simon Sez

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
20
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hallelujah

Hallelujah

1929
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bio-Dome

Bio-Dome

1996
×
Read the review Edit this entry  
14
Marat/Sade

Marat/Sade

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Women

The Women

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Touch of Class

A Touch of Class

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Shop on Main Street

The Shop on Main Street

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Intimate Lighting

Intimate Lighting

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Vicious Kind

The Vicious Kind

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Salvatore Giuliano

Salvatore Giuliano

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gunga Din

Gunga Din

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bound for Glory

Bound for Glory

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Oculus

Oculus

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry