russman has logged 72 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Iraq in Fragments

Iraq in Fragments

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Master of the Flying Guillotine

Master of the Flying Guillotine

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The American Astronaut

The American Astronaut

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big Picture

The Big Picture

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
An Officer and a Gentleman

An Officer and a Gentleman

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Something, Anything

Something, Anything

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gimme the Loot

Gimme the Loot

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Simon Killer

Simon Killer

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Madness

American Madness

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pretty Maids All in a Row

Pretty Maids All in a Row

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Three Crowns of the Sailor

Three Crowns of the Sailor

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
American Mary

American Mary

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Place at the Table

A Place at the Table

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Our Man in Tehran

Our Man in Tehran

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mark of the Devil

Mark of the Devil

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Unbearable Lightness of Being

The Unbearable Lightness of Being

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jealousy

Jealousy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Whitewash

Whitewash

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Horses of God

Horses of God

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Crucible

The Crucible

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Blue Gardenia

The Blue Gardenia

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Motel Life

The Motel Life

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The New Girlfriend

The New Girlfriend

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Glitter

Glitter

2001
×
Read the review Edit this entry  
16
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lady in the Van

The Lady in the Van

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Am Here....Now

I Am Here....Now

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lazy Teenage Superheroes

Lazy Teenage Superheroes

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Welcome Mr. Marshall!

Welcome Mr. Marshall!

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Outcast of the Islands

Outcast of the Islands

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Django Kill... If You Live, Shoot!

Django Kill... If You Live, Shoot!

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
In Bloom

In Bloom

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry