Ryan Sutton has logged 376 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Friday

Friday

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fracture

Fracture

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Expendables

The Expendables

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Brick

Brick

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
Read the review Edit this entry  
19
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
First Blood

First Blood

1982
×
Read the review Edit this entry  
17
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hostiles

Hostiles

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Evita

Evita

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Flight

Flight

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Role Models

Role Models

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Faster

Faster

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hitch

Hitch

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hancock

Hancock

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry