Ryan Sutton has logged 476 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blended

Blended

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Horse Whisperer

The Horse Whisperer

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bodied

Bodied

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chris Rock: Tamborine

Chris Rock: Tamborine

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
How to Be a Player

How to Be a Player

1997
×
Read the review Edit this entry  
06
Universal Horror

Universal Horror

1998
×
Read the review Edit this entry  
04
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry