Highest rated films

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★★

  • A Simple Favor

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★★

  • Little Shop of Horrors

    ★★★★★

  • Moonstruck

    ★★★★★

  • The Color Purple

    ★★★★★

  • The Birdcage

    ★★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★★

  • Michael Clayton

    ★★★★★

  • The Producers

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 261 Films watched
  • 21.8 Average per month
  • 5 Average per week

Milestones

First Film

The Florida Project

Jan 7

Most Watched

Can You Ever Forgive Me?

3 times

Phantom Thread

3 times

Mary Poppins Returns

twice

The Passionate Friends

twice

Chimes at Midnight

twice

Last Film

Chitty Chitty Bang Bang

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
140 films
Comedy
113 films
Romance
80 films
Adventure
42 films
Thriller
36 films
Music
31 films
Action
31 films
Fantasy
28 films
Crime
28 films
Family
28 films
USA
232 films
UK
40 films
France
20 films
Canada
6 films
Belgium
5 films
Australia
5 films
China
4 films
Germany
4 films
Italy
3 films
Ireland
3 films
English
255 films
French
35 films
Spanish
20 films
German
16 films
Italian
15 films
Chinese
5 films
Russian
5 films
Japanese
4 films
Portuguese
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 47 Added 42

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

ryan k.’s most liked review

Jaws

★★★★★

‪[bible study teacher voice]‬
‪you know, there is one guy who really needed a bigger boat.‬

More reviews

ryan k.’s most liked list

The Steven Spielberg Series

it only took me three years.


all the Spielberg features watched and ranked, binch

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Jaws: The Revenge
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

La Comédie-Française ou L'amour joué
Average weighted rating:

3.4

Films ryan k. watched in 2018

  • Chitty Chitty Bang Bang
  • Bedknobs and Broomsticks
  • Mary Poppins Returns
  • The Prince of Tides
  • If Beale Street Could Talk
  • Meet Me in St. Louis
  • The Holly and the Ivy
  • O. Henry's Full House
  • A Carol for Another Christmas
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Aquaman
  • Sleepaway Camp II: Unhappy Campers
  • Mary Poppins Returns
  • Vox Lux
  • The Mule
  • Roma
  • Jeannette: The Childhood of Joan of Arc
  • It's a Wonderful Life
  • A Guy Named Joe
  • All That Money Can Buy
  • The Favourite
  • Yi Yi
  • Ralph Breaks the Internet
  • Can You Ever Forgive Me?
  • The Lone Ranger
  • The Passionate Friends
  • Kids in the Hall: Brain Candy
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Widows
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Macbeth
  • Chimes at Midnight
  • Overlord
  • Chimes at Midnight
  • McCabe & Mrs. Miller
  • Smithereens
  • Boy Erased
  • The Other Side of the Wind
  • The Other Side of the Wind
  • Bohemian Rhapsody
  • La Comédie-Française ou L'amour joué
  • Suspiria
  • The Student Prince in Old Heidelberg
  • Cluny Brown
  • That Uncertain Feeling
  • The Merry Widow
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Crossing Delancey
  • Desert Hearts
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Sweet Charity
  • Let the Sunshine In
  • Nothing Like a Dame
  • Beautiful Boy
  • The Old Man & the Gun
  • Halloween
  • The Nutty Professor
  • Cinderfella
  • Casablanca
  • Cabin Boy
  • Random Harvest
  • Funny Girl
  • Yentl
  • Bad Times at the El Royale
  • First Man
  • The Pirates of Penzance
  • Halloween
  • The Old Man & the Gun
  • A Star Is Born
  • In Name Only
  • Maurice
  • The Sound of Music
  • How Green Was My Valley
  • Summer Stock
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • The House with a Clock in Its Walls
  • The Remains of the Day
  • The Sound of Music
  • Bells Are Ringing
  • Lawrence of Arabia
  • A Simple Favor
  • 8 Women
  • West Side Story
  • The Thing
  • 42nd Street
  • Captains Courageous
  • The Strawberry Blonde
  • Nothing Sacred
  • A Little Romance
  • The Catered Affair
  • The Harvey Girls
  • Dinner at Eight
  • Heaven Can Wait
  • Love Songs
  • The 'Burbs
  • Searching
  • The Bridges of Madison County
  • Madeline's Madeline
  • Zama
  • Double Lover
  • Things to Come
  • The Little Stranger
  • The Pirate
  • The Clock
  • A Star Is Born
  • A Star Is Born
  • Operation Finale
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Support the Girls
  • The Wife
  • The Happytime Murders
  • Damn Yankees!
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Young Man with a Horn
  • Crazy Rich Asians
  • The Meg
  • BlacKkKlansman
  • Bells Are Ringing
  • Jingle Bell Rocks!
  • Blindspotting
  • Eighth Grade
  • Christopher Robin
  • Carry On Cleo
  • Arsenic and Old Lace
  • Puzzle
  • The Great Race
  • A Canterbury Tale
  • Mission: Impossible - Fallout
  • One Hour with You
  • The Magnificent Ambersons
  • Mission: Impossible - Fallout
  • A Matter of Life and Death
  • Babe: Pig in the City
  • The Way We Were
  • Manchester by the Sea
  • Eighth Grade
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Mamma Mia!
  • Mildred Pierce
  • To Be or Not to Be
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • A Serious Man
  • Skyscraper
  • Jaws 2
  • Jaws
  • Jaws: The Revenge
  • Jaws 3-D
  • The Brady Bunch Movie
  • Mrs. Doubtfire
  • Let the Sunshine In
  • Robin Williams: Come Inside My Mind
  • Sorry to Bother You
  • Three Identical Strangers
  • Female Trouble
  • Aladdin
  • Defending Your Life
  • Ricki and the Flash
  • The Hours
  • Damsel
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Alex Strangelove
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Tag
  • Altered States
  • Incredibles 2
  • Ocean's Eight
  • Hereditary
  • Casablanca
  • The Adventures of Robin Hood
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Victor/Victoria
  • First Reformed
  • On Chesil Beach
  • A Funny Thing Happened on the Way to the Forum
  • Back to School
  • The Prince of Egypt
  • Solo: A Star Wars Story
  • 2001: A Space Odyssey
  • Book Club
  • Deadpool 2
  • My Favorite Year
  • The Clock
  • The Music Man
  • The Producers
  • Life of the Party
  • Tully
  • Disobedience
  • First Reformed
  • Lean on Pete
  • You Were Never Really Here
  • A Quiet Place
  • Dirty Rotten Scoundrels
  • Ready Player One
  • Isle of Dogs
  • Pennies from Heaven
  • Alice Doesn't Live Here Anymore
  • Eight Men Out
  • Lust in the Dust
  • Unsane
  • Arthur Miller: Writer
  • Prince of the City
  • The Godfather
  • Dick Tracy

See all 261

World Map

Highly rated films ryan k. is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Shoplifters
  • An Elephant Sitting Still
  • Dirty Computer
  • Ode to Nothing
  • Capernaum
  • Burning

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more