Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
21
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Edit this entry  
21
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★½
Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Passion

Passion

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Benchwarmers 2: Breaking Balls

Benchwarmers 2: Breaking Balls

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Antlers

Antlers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★½
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Edit this entry  
08
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★½
Edit this entry  
07
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thumbsucker

Thumbsucker

2005
×
★★★
Edit this entry  
27
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
The Crow

The Crow

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
Romeo Must Die

Romeo Must Die

2000
×
★★★
Edit this entry  
22
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry