Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Glen or Glenda

Glen or Glenda

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gertie the Dinosaur

Gertie the Dinosaur

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Artist

The Artist

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tokyo-Ga

Tokyo-Ga

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Amazon Women on the Moon

Amazon Women on the Moon

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nowhere to Hide

Nowhere to Hide

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Even Dwarfs Started Small

Even Dwarfs Started Small

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Producers

The Producers

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wall Street: Money Never Sleeps

Wall Street: Money Never Sleeps

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wagoner

The Wagoner

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Heathers

Heathers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Killer

The Killer

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Genius Loci

Genius Loci

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Yes-People

Yes-People

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Opera

Opera

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Burrow

Burrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry