• Phantom of the Paradise

    ★★★½

  • Black Christmas

    ★★★★

  • Female Trouble

    ★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

    ★★★

  • Ali: Fear Eats the Soul

    ★★★★

  • Blazing Saddles

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★½

  • Amarcord

    ★★★★½

  • Robin Hood

    ★★★

  • Badlands

    ★★★

  • Westworld

    ★★★

  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

    ★★★½

  • American Graffiti

    ★★★★

  • Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

    ★★★

  • Fantastic Planet

    ★★½

  • Scenes from a Marriage

    ★★★

  • Godzilla vs. Megalon

    ★★★½

  • Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

    ★★★½

  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

    ★★★½

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★½

  • Sisters

    ★★★

  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

    ★★★½

  • Female Prisoner 701: Scorpion

    ★★★★

  • The Canterbury Tales

    ★★★½

  • Boxcar Bertha

    ★★½

  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

    ★★★½

  • Solaris

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★

  • The Act of Seeing with One's Own Eyes

    ★★★½

  • Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

    ★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • The Last Picture Show

    ★★★★

  • A Safe Place

    ★★

  • Let's Scare Jessica to Death

    ★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★½

  • The Decameron

    ★★★½

  • Drive, He Said

    ★½

  • The Aristocats

    ★★★

  • Trog

  • Valerie and Her Week of Wonders

    ★★½

  • The Vampire Lovers

    ★★★

  • Five Easy Pieces

    ★★★

  • Even Dwarfs Started Small

    ★★★

  • M*A*S*H

    ★★★½

  • All Monsters Attack

    ★★★

  • Easy Rider

    ★★★★

  • Head

    ★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★½

  • Destroy All Monsters

    ★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • The Big Shave

    ★★★½

  • The Graduate

    ★★★★

  • Son of Godzilla

    ★★

  • The Producers

    ★★★½

  • Who's That Knocking at My Door

    ★★★½

  • The Jungle Book

    ★★★

  • Bonnie and Clyde

    ★★★½

  • Ebirah, Horror of the Deep

    ★★★½

  • Andrei Rublev

    ★★★★½

  • Picture Mommy Dead

    ★★½

  • Persona

    ★★★★

  • Batman

    ★★★½

  • Tokyo Drifter

    ★★★½

  • Invasion of Astro-Monster

    ★★½

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★

  • Kwaidan

    ★★★½

  • Ghidorah, the Three-Headed Monster

    ★★★

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★½