• Glen or Glenda

    ★★

  • Peter Pan

    ★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • Rashomon

    ★★½

  • Cinderella

    ★★★

  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

    ★★★

  • Late Spring

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Notorious

    ★★★½

  • Sanshiro Sugata Part Two

    ★★½

  • The Men Who Tread on the Tiger's Tail

    ★★★

  • The Most Beautiful

    ★★½

  • Sanshiro Sugata

    ★★★

  • Bambi

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • Dumbo

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Fantasia

    ★★★★½

  • Pinocchio

    ★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★½

  • The Lady Vanishes

    ★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★

  • Grand Illusion

    ★★★½

  • Modern Times

    ★★★½

  • L'Atalante

    ★★★

  • Vampyr

    ★★★

  • M

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★½

  • Häxan

    ★★★½

  • Nosferatu

    ★★★½

  • The Kid

    ★★★★

  • A Dog's Life

    ★★★

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★★★★

  • The Birth of a Nation

    ★★½

  • Gertie the Dinosaur

    ★★★

  • The Great Train Robbery

    ★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★

  • The Haunted Castle

    ★★★

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★

  • Workers Leaving the Lumière Factory

    ★★★

  • Hyde Park Corner

    ★★★

  • Leisurely Pedestrians, Open Topped Buses and Hansom Cabs with Trotting Horses

    ★★½

  • Traffic Crossing Leeds Bridge

    ★★½

  • Roundhay Garden Scene

    ★★★

  • Horse and Rider Jumping Over an Obstacle

    ★★★

  • Accordion Player

    ★★½

  • Man Walking Around a Corner

    ★★½

  • Cockatoo Flying

    ★★½

  • Lioness Walking

    ★★½

  • Chickens Scared by Torpedo

    ★★★

  • Cat Trotting, Changing to a Gallop

    ★★★

  • The Kiss

    ★★★

  • Woman Walking Downstairs

    ★★½

  • A Woman Throwing on a Shawl

    ★★★

  • Woman Throwing Baseball

    ★★★

  • Child Bringing Bouquet to Woman

    ★★★

  • L'homme machine

    ★★★

  • Human Figure in Motion

    ★★★

  • Buffalo Running

    ★★★

  • Athlete Swinging a Pick

    ★★½

  • Sallie Gardner at a Gallop

    ★★★

  • The Musician Monkey

    ★★★

  • Passage of Venus

    ★★★