Ryan has written 137 reviews for films during 2021.

  • I May Destroy You

    I May Destroy You

    ★★½

    I never feel great when I sit down to write a less than stellar review about something unanimously praised. I WANTED to love this. It brings me no greater happiness than something living up to the hype. But this. Just didn't. I didn't hate the show. 2.5/5 is a score that merely leans bad. But let's get into it.

    The positives. This is clearly a project with a lot of genuine passion behind it. The ending is interesting and done…

  • Game Night

    Game Night

    ★★★½

    This was way too good. SHOCKINGLY well made. Well directed, acted, shot, edited, everything. Comedies aren't usually my thing - especially mainstream comedies - but I really enjoyed this.

  • Nobody

    Nobody

    ★★★

    Liked it but I feel like I'll never return to it. Everyone is comparing it to John Wick but I kinda think Home Alone is the real inspiration.

  • The Black Cauldron

    The Black Cauldron

    ★★★

    I certainly wonder what could have been had so much not been cut or reworked but on this revisit the problems that come with that became glaring. The thing is paced way too fast and it genuinely feels like the film is missing integral breathing room at times. It's still very much enjoyable and worth watching but I can't help but wonder if it could have been something really special.

  • Paper Moon

    Paper Moon

    ★★★½

    I knew nothing about this movie going into it. I only knew of its critical acclaim and that the director also made The Last Picture Show. Whatever I expected, it wasn't this.

    Paper Moon is a 1930s light hearted moral tale about family and what that means. It's lovely. It leaves you feeling... Nourished.

    Aside from a hijinks sequence at a hotel that drags on too long, this film is quick and witty. It's a barrage of great ideas and…

  • Pink Floyd: The Wall

    Pink Floyd: The Wall

    ★★★★

    A barrage of brilliant shot composition, editing, and animation. It perhaps thematically drags eventually but overall even the visual storytelling for its allegorical stylings is top notch. Loved this. Will need to rewatch.

  • The Last Waltz

    The Last Waltz

    ★★★½

    What gives this film so much life is its knowledge of death. It's fascinating to see the dichotomous relationship between the band members appearing on stage as though they're at the top of their game and the interviews where no one seems to be having a good time anymore. In other words, it was very interesting to see these men who have given so much to music talk about how much music has taken from them.

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Yeah it's still incredible. However, I was surprised on this viewing to see how justifiable Daniel can be to the outsider. I've seen this a number of times now and know him to be evil but my two friends I was showing this to were going back and forth in disagreement. One would say how awful Daniel was to his child and the other would say that there was no way he could've known his child would go deaf or…

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★

    Normalcy is an abyss and conforming consistently to it is a nightmare but to be shown so blatantly the banality of it all feels strange.

    Let me get out of the way that this film is extremely difficult. This may sound pretentious but if you first and foremost see film as a means of entertainment over art, there's no reason to even attempt to watch this. It's is long and at times grueling. Being forced to sit with a woman…

  • Enter the Dragon

    Enter the Dragon

    ★★★

    I liked it a good bit but it is hard to see it with anywhere near the eyes of those that saw it back in '73. It's clearly extremely influential and thereby action that may have been groundbreaking at the time now falls a tad flat. With that said, its material is very much elevated by fantastic design choices (that mirror sequence, my goodness) and fun, pulpy music and color. The direction of the movie works to its advantage as…

  • Chef

    Chef

    ★★★½

    Revisited this tonight. Hadn't seen it since it came out. It's still lovely. Still so fun. Still made me feel wonderful. Is it high art? No. But damn. Jon Favreau can make a compelling film when he's not working for the Mouse.

  • Notorious

    Notorious

    ★★★½

    I have a love/hate relationship with Hitchcock. I hate how much people love him. I firmly believe that no director is for everyone but it's certainly frustrating that one of "the greats" just doesn't seem to be for me.

    I liked this. More than most the Hitchcock I've seen to be fair. Yet I still find myself completely whelmed. When I watch a Hitchcock film, I consistently see the work of a technical genius that could not care less about…