• Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★

    Normalcy is an abyss and conforming consistently to it is a nightmare but to be shown so blatantly the banality of it all feels strange.

    Let me get out of the way that this film is extremely difficult. This may sound pretentious but if you first and foremost see film as a means of entertainment over art, there's no reason to even attempt to watch this. It's is long and at times grueling. Being forced to sit with a woman…

  • Enter the Dragon

    Enter the Dragon

    ★★★

    I liked it a good bit but it is hard to see it with anywhere near the eyes of those that saw it back in '73. It's clearly extremely influential and thereby action that may have been groundbreaking at the time now falls a tad flat. With that said, its material is very much elevated by fantastic design choices (that mirror sequence, my goodness) and fun, pulpy music and color. The direction of the movie works to its advantage as…

  • Chef

    Chef

    ★★★½

    Revisited this tonight. Hadn't seen it since it came out. It's still lovely. Still so fun. Still made me feel wonderful. Is it high art? No. But damn. Jon Favreau can make a compelling film when he's not working for the Mouse.

  • Notorious

    Notorious

    ★★★½

    I have a love/hate relationship with Hitchcock. I hate how much people love him. I firmly believe that no director is for everyone but it's certainly frustrating that one of "the greats" just doesn't seem to be for me.

    I liked this. More than most the Hitchcock I've seen to be fair. Yet I still find myself completely whelmed. When I watch a Hitchcock film, I consistently see the work of a technical genius that could not care less about…

  • Mortal Kombat

    Mortal Kombat

    ★★★

    By default, the best video game movie. It's safe and fun but that puts it leagues above most of the competition.

    More thoughts here: youtu.be/CLKnrCOHb_8

  • Certified Copy

    Certified Copy

    ★★★★

    A joke is said twice - the first time to laughter and the second to silence. This is immediately followed by a presentation on a copy being as valuable as the original. Upon fully typing that out, the metaphor couldn't be more obvious.

    Kiarostami asks what things have value and what don't and why. Is art inherently less valuable as a forgery? People are quick to say yes. But then art imitates life so are some people less valuable simply…

  • Cure

    Cure

    ★★★½

    I liked it. It's unnerving with good design choices and great performances to match. The last 30 ish minutes are fantastic. Up til then though, it was alright. I'm glad so many of you love this film but I definitely didn't get as much out of it as you all did.

  • Unbreakable

    Unbreakable

    ★★★½

    Interesting. I liked this quite a bit. The way the film comes together makes its exceedingly long "first act" to traditional structure work out in a neat way.

    Also the camerawork was pretty genius. The way shots were composed and executed was pretty nuts. I won't talk about any examples past the first few minutes but that movement around the train seats was so interesting.

    I do feel like some of the dialogue was clunky and I really could have used more runtime to flesh out some of the later moments. But overall. Very good.

  • The Deer Hunter

    The Deer Hunter

    ★★★★

    This film is not going to be for everyone, especially with what we're used to today. This film is long and slow and often hard to see/understand.

    With that said, these are all intentional choices. While they may not work for everyone they (mostly) worked for me.

    I'll get the one exception out of the way. That wedding is too much of the runtime, in my opinion. I think it's longer than the Godfather wedding and this one has much…

  • The Sixth Sense

    The Sixth Sense

    ★★★★

    I'd never watched this. Put it off for a long time because I knew the thing. I figured the film would be worse. Now I'm just left wondering why that's all that this film is talked about for when it does a multitude of other things right.

    The atmosphere? Holy goodness, my guy. The way scenes are lit and what is kept in and out of frame, the way the camera moves, and the mostly subtle editing all builds to…

  • Battle Royale

    Battle Royale

    ★★★

    Hmmm. I seem to have liked this one significantly less than most of you. I did like it, mind you, but I didn't think it was anything incredible.

    - These reviews talk about all 43(!) characters being interested engaging. I probably cared about 7 of them.

    - These reviews talk about the BRUTAL violence which... Just no. Not that I needed brutal violence to like the movie but just don't list that as a selling point when it's simply not…

  • Blue Valentine

    Blue Valentine

    ★★★½

    I liked this quite a bit. The filmmaking is incredible, the acting is great, the two timelines compliment and add to one another. But, eventually, it became like... Comedically cruel.

    The film managed to stay in this realm of realistic suffering for so long that when it finally passed my threshold of believability, it was kind of disappointing.

    And I think what the increasing (and to the point of off-putting) cruelty did was eventually reveal the film to be a…