• The Informant!

    The Informant!

    ★★★

    I liked this despite its issues. The camera never quite knows what it wants to do and not everyone is nearly matching Matt Damon's energy. On the other hand, the voiceover and soundtrack are both glorious. I wish they'd put more time into this and prepped longer. It could have been something special.

  • Catch Me If You Can

    Catch Me If You Can

    ★★★½

    A tad too long but still very much worth watching. It has wit and charm and Leo holding it all together. The ending was extremely satisfying.

  • Angel's Egg

    Angel's Egg

    ★★★½

    Gave this a day to simmer before rating. I liked it. I don't really get much, if any of it. But the animation, atmosphere, and imagery made up for that. And at 70 minutes, I didn't even find myself growing tired or annoyed as I usually do when I simply don't understand a film. I'll need to revisit it someday.

  • The Raid 2

    The Raid 2

    ★★★½

    This is a much more realized movie then the first but I kinda liked it a bit less, I'm sad to say. Just less relentless,I guess. I still had a great time but I'm not as blown away as I was by the first.

  • Kagemusha

    Kagemusha

    ★★★★

    I am beyond offended that I've only ever heard this do talked about as "the warm up to Ran." This film more than stands on its own. More than that, the two films have completely different goals.

    This film is all about the story of a thief who becomes king. Yes there are epic battles. Yes the colors are insane. But the thief is first and foremost and every other element is there to serve his story. And what a…

  • Frances Ha

    Frances Ha

    ★★★★½

    I love this film more than I initially said and I'm relogging so that it reflects how much I now love this film.

  • Glen or Glenda

    Glen or Glenda

    ★★

    Not as painful as I thought it'd be. Sure, basically every single word chosen was wrong or bad or outdated but the genuine goal of the film was to humanize trans people to a panicked cis audience. It does have random racism though.

    Regardless it has story, acting, and directional problems aplenty but it's also too short to really hate too much of it. Except that dream sequence that is just. So. Long. Otherwise though. Not good but relatively painless and definitely something interesting to see from its place in history.

  • One Sings, the Other Doesn't

    One Sings, the Other Doesn't

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I feel like this movie just did not walk the walk. I'm going to be delicate here as I am a man and don't want to talk down on this film in a way that resembles manslpaining. Especially on a work that is (supposedly) as feminist as this one, I understand that I should tread lightly if I am to dismiss it. But as a feminist, I'm going to.

    Yes the film claims that it's leftist and pro woman but…

  • Gertie the Dinosaur

    Gertie the Dinosaur

    ★★★

    The victory dance made the film.

  • The Artist

    The Artist

    ★★★½

    I almost loved this but I did feel like some of the final developments began and resolved too quickly leaving me a tad unsatisfied ultimately. The technical artistry here is extremely impressive however and a lot of the acting is pretty stellar.

  • Inside Llewyn Davis

    Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

    Yeah I think this is my favorite Coen Brothers. It's so good. The script is watertight. The acting is top tier. The songs! The lighting! The colors! Ugh it's so good.

  • La Pointe-Courte

    La Pointe-Courte

    ★★½

    Reading these reviews feels like I missed a gem but I dunno. Thought it was pretty average. A lot of the technical experimentation is cool but I don't feel like all of it pays off and the multiple storylines concept might work if I didn't find the main story the least interesting.