• Waves

    Waves

    ★★★★½

    I love films that show the full spectrum of humanity. Additionally the way this film plays with narrative structure and aspect ratio are both genuinely brilliant.

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★★

    My favorite film of the best year of film since I've been alive.

  • Frances Ha

    Frances Ha

    I adore this film. It's a very different film depending on where you're at in life and I encourage watching it accordingly.

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★★½

    Better than the original. Fight me. The themes of what it means to be human are explored fully and deeply. It also has Harrison Ford trying for the first time in decades so watch it for that alone.

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★★½

    A film told never in the foreground. I've never met someone who loves it the first time. But I've also never met someone who didn't rewatch it until they did.

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★½

    Blood and screaming. Pain and suffering. Music. Whiplash is borderline horrific in its design. It is destructive and powerful and not a film to miss.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★½

    A thematic sister to Whiplash yet a wholly different beast. What's worth giving up and could you have done it all and not lost everything along the way? Who knows.

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★★★

    Lynch's best work. Filled to the brim with dream like atmosphere while still being coherent enough to talk about with your friends. There will never be a movie quite like this.

  • Harakiri

    Harakiri

    ★★★★★

    Kobayashi belongs next to the great directors of Japan and one day he'll have that spot. First, everyone needs to see this.

  • Before Midnight

    Before Midnight

    ★★★★½

    Ouch oof my happiness is fleeting. In a way this is always how it had to go. Small problems that go unaddressed fester.

  • Before Sunset

    Before Sunset

    ★★★★★

    If someone put a gun to my head and I had to choose a film to be objectively analyzed as perfect I'd get shot but I would pick this one.

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    Two people meet and fall in love but only have one night together. Linklater begins his trilogy and greatest achievement analyzing what could be.