Ryan has written 60 reviews for films rated ★★½ .

  • Spy Kids

    Spy Kids

    ★★½

    This begins our Spy Kids series watch.

    Rewatched for the first time since I was a kid. Some of it has aged like a fine wine. But some of it has aged like milk. For every insane Rodriguez editing choice that I loved, there was a really awful CG setpiece to balance it out. All in all, I didn't hate it but certainly far from loved it.

  • I May Destroy You

    I May Destroy You

    ★★½

    I never feel great when I sit down to write a less than stellar review about something unanimously praised. I WANTED to love this. It brings me no greater happiness than something living up to the hype. But this. Just didn't. I didn't hate the show. 2.5/5 is a score that merely leans bad. But let's get into it.

    The positives. This is clearly a project with a lot of genuine passion behind it. The ending is interesting and done…

  • One Sings, the Other Doesn't

    One Sings, the Other Doesn't

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I feel like this movie just did not walk the walk. I'm going to be delicate here as I am a man and don't want to talk down on this film in a way that resembles manslpaining. Especially on a work that is (supposedly) as feminist as this one, I understand that I should tread lightly if I am to dismiss it. But as a feminist, I'm going to.

    Yes the film claims that it's leftist and pro woman but…

  • La Pointe-Courte

    La Pointe-Courte

    ★★½

    Reading these reviews feels like I missed a gem but I dunno. Thought it was pretty average. A lot of the technical experimentation is cool but I don't feel like all of it pays off and the multiple storylines concept might work if I didn't find the main story the least interesting.

  • A Tale of Two Sisters

    A Tale of Two Sisters

    ★★½

    This very well could be a rewarding puzzle box but honestly I found myself too annoyed by the constant screaming, yelled dialogue, and blaring tones of the soundtrack all competing to be more in the viewer's face. I would need to revisit this to really get a grasp on everything and I don't see myself ever doing that.

  • Nowhere to Hide

    Nowhere to Hide

    ★★½

    Films relying this much on style over anything else need to go even harder. I like works like Tokyo Drifter or Natural Born Killers because they're such a non-stop assault of style. But when you have something like this with enough breathing room to make you realize there's nothing else here, it gets boring.

  • The Quiet Family

    The Quiet Family

    ★★½

    It's pretty uninteresting. I didn't find the horror very effective. I didn't find the comedy very funny. I didn't think any of the characters were particularly engaging either. Yeah nothing is that bad but nothing is that good either - perhaps besides the camerawork occasionally.

  • Wall Street: Money Never Sleeps

    Wall Street: Money Never Sleeps

    ★★½

    Ah geez. The editing, song choices, and ending were all garbo. But I liked most of the rest of it. Especially the performances and in particular Carey Mulligan.

  • The Wagoner

    The Wagoner

    ★★½

    Short and simple and very obvious about its one thing to say, this isn't anything incredible. It's shot well and the soundtrack is nice but everything else done here has been done better elsewhere. I just didn't get anything out of this.

  • Bandidas

    Bandidas

    ★★½

    Fun but forgettable. The set design is pretty great to give credit where credit is due. Otherwise everything from the plot to the acting to the characters to the camerawork is all very meh.

  • Native Son

    Native Son

    ★★½

    First half was a solid slice of life film. Second half was uh. Something less good. I'd see more by the director but this one wasn't it.

  • Sanshiro Sugata Part Two

    Sanshiro Sugata Part Two

    ★★½

    Well the ambition was commendable even if the execution was not.