Ryan has written 30 reviews for films rated ★★ .

  • Glen or Glenda

    Glen or Glenda

    ★★

    Not as painful as I thought it'd be. Sure, basically every single word chosen was wrong or bad or outdated but the genuine goal of the film was to humanize trans people to a panicked cis audience. It does have random racism though.

    Regardless it has story, acting, and directional problems aplenty but it's also too short to really hate too much of it. Except that dream sequence that is just. So. Long. Otherwise though. Not good but relatively painless and definitely something interesting to see from its place in history.

  • The Dead Don't Die

    The Dead Don't Die

    ★★

    Hmmmmm. It's not the worst. It's not good though. None of the characters are particularly interesting. A lot of the humor just didn't land at all for me either. Plotlines are forgotten about or were pointless to begin with. On the technical side, there's very clear mistakes. Obvious day for night, flipped shots, that kinda thing.

    Anyway this isn't anything offensively bad but it sure isn't really worth watching.

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★

    Well we watched it. I thought it'd either be awful or great and honestly it's just kinda nothing. The film is way too long and not enough ever happens. But other than the soundtrack and most of Barry Allen's dialogue there's not too much offensively bad either.

  • Tom & Jerry

    Tom & Jerry

    ★★

    The actual Tom and Jerry stuff was fine but the many uninteresting and exhausting live action subplots really dragged this down.

    Also that soundtrack was such a lazy imitation of so many better songs. Ugh.

  • She Dies Tomorrow

    She Dies Tomorrow

    ★★

    Some really interesting ideas and some really cool scenes. But for every interesting idea or cool scene, there were several that I just wasn't feeling. Props for doing something different though even if it didn't connect with me.

  • Tenet

    Tenet

    ★★

    This was not good. Every complaint I've ever had about a Nolan film is dialed up to 11 here. Half the dialogue is exposition. There are no characters with any level of depth. The gimmick is the film. The soundtrack is an assault for no reason. Scenes keep happening with not a single moment of breathing room. I find myself just annoyed as I reflect, honestly.

    It's fun to watch at least.

  • Twelve Thousand

    Twelve Thousand

    ★★

    ND/NF (2020) #24 (Final) -

    This was too long for its own good. There's a perfectly adequate 80 minute film in here somewhere but the film is much too predictable, needlessly horny, and technically unimpressive to sustain itself for it's runtime.

  • My Blueberry Nights

    My Blueberry Nights

    ★★

    Ah geez. This was rough. It felt like a gross imitation of a WKW film. All of his trademarks appeared in one form or another but lacked the purpose or poignancy of any of his earlier work.

    Also Norah Jones can't act. There's a moment where she and Natalie Portman stare at each other and Portman says something to the effect of "You clearly want to ask me something," and that was very NOT CLEAR. Jude Law does alright. Portman…

  • The Fever

    The Fever

    ★★

    ND/NF (2020) #16 -

    This had some interesting ideas but was ultimately too self-indulgent to become anything great. Still, there's a lot of potential here and if the director pulls back slightly and takes more input in the future, I could see them making something really good.

  • Alien Resurrection

    Alien Resurrection

    ★★

    Festival season, 2020 catch-up, and my Sion Sono binge are all still going but me and some freinds still found the time to finish out our series run of Alien that began back in September(?)

    This film felt like two very different visions. The writer's and the director's. Ron Perlman managed to find a balance. Just about no one else did. I love Winona Ryder but man she was baaaaaad here.

    On a visual level, this was actually pretty nice.…

  • T

    T

    ★★

    ND/NF (2020) Short #10 (final) -

    This felt like they set out to make a feature length but just ran out of content and called it a short? Like there's way too much here and nothing is explored well enough. I've seen a number of films that I thought could have worked better as shorts but the other way around is rare.

  • Two of Us

    Two of Us

    ★★

    ND/NF (2020) #9 -

    I admit I am drawn to gay art as it is beneficial both for representation and understanding and I definitely would like more films about old lesbians in the future. But this one is not it in the slightest.

    The plot is the most contrived nonsense I've seen in a while. Every single plot plot point was infuriating. The film never establishes any level of fantasy so I have to judge it within realism and it…