Ryan has written 115 reviews for films rated ★★★ .

  • Breathless

    Breathless

    ★★★

    Today, I finally did it. I watched another of those "most important films of all time" that I just hadn't gotten around to. In some ways, I am extremely impressed and in others pretty underwhelmed.

    If I had to summarize my feelings though, it is that this film doesn't commit enough to its dreamy meandering nonsense. The film is at its best when it's a woman discussing how closing her eyes is never the true darkness she craves. It's at…

  • Nobody

    Nobody

    ★★★

    Liked it but I feel like I'll never return to it. Everyone is comparing it to John Wick but I kinda think Home Alone is the real inspiration.

  • The Black Cauldron

    The Black Cauldron

    ★★★

    I certainly wonder what could have been had so much not been cut or reworked but on this revisit the problems that come with that became glaring. The thing is paced way too fast and it genuinely feels like the film is missing integral breathing room at times. It's still very much enjoyable and worth watching but I can't help but wonder if it could have been something really special.

  • Enter the Dragon

    Enter the Dragon

    ★★★

    I liked it a good bit but it is hard to see it with anywhere near the eyes of those that saw it back in '73. It's clearly extremely influential and thereby action that may have been groundbreaking at the time now falls a tad flat. With that said, its material is very much elevated by fantastic design choices (that mirror sequence, my goodness) and fun, pulpy music and color. The direction of the movie works to its advantage as…

  • Mortal Kombat

    Mortal Kombat

    ★★★

    By default, the best video game movie. It's safe and fun but that puts it leagues above most of the competition.

    More thoughts here: youtu.be/CLKnrCOHb_8

  • Battle Royale

    Battle Royale

    ★★★

    Hmmm. I seem to have liked this one significantly less than most of you. I did like it, mind you, but I didn't think it was anything incredible.

    - These reviews talk about all 43(!) characters being interested engaging. I probably cared about 7 of them.

    - These reviews talk about the BRUTAL violence which... Just no. Not that I needed brutal violence to like the movie but just don't list that as a selling point when it's simply not…

  • Dogma

    Dogma

    ★★★

    I'd... Recommend it. If nothing else, the ambition is beyond admirable. The scope of the story goes all the way into the fantastical and mythological. The themes tackle everything from spirituality to finding meaning. The characters are varied and interesting. There's so much to appreciate here.

    There's also a lot of missed marks. In the classical sense, sins. The often childish humor doesn't work very well here, for one. The greater issue is that the tone of the film is…

  • The Informant!

    The Informant!

    ★★★

    I liked this despite its issues. The camera never quite knows what it wants to do and not everyone is nearly matching Matt Damon's energy. On the other hand, the voiceover and soundtrack are both glorious. I wish they'd put more time into this and prepped longer. It could have been something special.

  • Gertie the Dinosaur

    Gertie the Dinosaur

    ★★★

    The victory dance made the film.

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★

    Yeah it's like your mom force feeding you brussel sprouts for like a while and you're like "mom I ate so many fucking brussel sprouts. Let me have some ice cream." And she gives you just a taste... but then grabs the funnel. You're fed a shit ton more brussel sprouts and there's nothing you can do to stop it.

    But then luckily your mom dies. And you then get to eat nothing but ice cream for a while and then you sleep. And it's a net positive experience.

  • Amazon Women on the Moon

    Amazon Women on the Moon

    ★★★

    Not everything landed for me but the stuff that did was quite funny. The giant Nessy killed me.

  • The Bad News Bears

    The Bad News Bears

    ★★★

    This was solid. Short, sweet, and charming. Has a lot of heart despite its crass exterior. Needed fleshed out more to be truly great but absolutely worth a watch.